7 aastat koduveinikonkurssi

Koduveinikonkurss2014Koduveinikonkursse on  Veinivilla koos Maalehega korraldanud juba 7 aastat. Tänavusest aastast jätkame koos Eesti Väikepruulijate Liiduga, seepärast ei tee paha vaadata pisut tagasi ajalukku.

2011.a maikuus peeti esimene konkurss, mille finaal toimus Türi Lillelaadal. Võistlemas oli 74 veini. Juba järgmisel aastal osalejate arv kahekordistus – 133 veini, ja võistluste finaali peeti sestpeale Haapsalus veinipäevade ajal. Edasi kasvas osavõtvate veinide arv igal aastal suuremaks, kuni 209ni 2016.aastal, mis oli ka žürii jõudluse viimane piir. Mullu osales 100 veini. Kokku on hindajad seitsme aasta jooksul jõudnud punkte panna 966 veinile. Tänavu on seega oodata järjekorras 1000. veini hindamiseni jõudmist.

NÜÜD TÄHELEPANU! See vein, mis jõuab korraldajate kätte registreerimiseks  kolmekümne neljandana, saab eraldi auhinna!

Kõige rohkem veinipudeleid on meieni tulnud Harjumaalt ja Tallinnast – 380, kuigi vaid väike osa neist on ka päriselt Tallinnas kasvanud marjadest – eks ikka maakodust käiakse korjamas ja kääritatakse linnakodus. Teisel kohal on Tartumaa 75 veiniga, järgneb Pärnumaa 41 veiniga ja Saaremaa 31 veiniga. Lõunapoolsed piirkonnad on stabiilsed – Võrumaa 28, Viljandimaa 25 ja Valgamaa 16 pudelit, Läänemaalt on tulnud aga lausa 24 pudelit veini. Ülejäänud maakondadest on tulnud keskmiselt 14-16 pudelit, isegi Ida-Virumaa veinimeistrid on saatnud vähemalt 2 pudelit seitsme aasta jooksul, aga Hiiumaal juuakse vist ainult õlut – sealt pole mitte kordagi mitte ühtegi veini konkursile tulnud!

Millest Eesti veinimeistrid jooke kääritavad? Muidugi on esirinnas õun ja õunapõhised veinid – tervelt 380 veini. Järgnevad küllaltki ootuspäraselt kõike värvi sõstrad ja tikrid – 182 veini, ja mõnevõrra üllatuslikult on kolmandal kohal rabarber ja ebatavalisemad toorained – 136 veini. Rabarberiga toimus mingi järsk hüpe 2012/2013 aastal, sest veel 2012. osales konkursil vaid 5 rabarberiveini, kuid 2013.aastal juba 19. Populaarsuselt järgmised on maasikad-vaarikad ja metsamarjad – 116 veini. Arooniad-pihlakad järgnevad 94 veiniga ja luuviljalised 60 veiniga. Siidreid ja vahuveine on tulnud hinnata 46 korral ja kohalikest viinamarjadest tehtud veine 42 korral.

Kes siis võitnud on? Kahel korral õun, kahel korral kirss, kahel korral aroonia-sõstar,  ja ühe korra roheline sõstar.

Seega – võiduvõimalusi on palju, kõik ikka armsad tuttvad kodumaised marjad ja puuviljad.

Kuidas konkursil osaleda?

1.Pudeli minimaalne suurus 0,5 l, soovitatavalt traditsiooniline veini või šampuse pudel 0,75 l.

2.Pudelil  peab olema  silt. Sildil kohustuslikud:

– Valmistamise aasta (aastanumber, mille päikese all viljad valmisid, mitte pudeldamise aasta).

– Veini või siidri nimi, veini või siidrikoja, veinisarja vms. nimi. Kohustuslik on märkida tooraine, mitme eri tooraine puhul märkida järjekorras vastavalt osakaalule, alustades suurimast. Võimalusel märkida toote kangus.

– Veini kategooria: valge kuiv, valge poolkuiv/poolmagus, valge dessert, punane kuiv, punane poolkuiv/poolmagus, punane dessert, vahuvein, siider

3.Igat konkursile esitatavat veini või siidrit peab olema 2 pudelit, mis peaksid olema pakitud pappkasti. Ühes kastis võib olla mitu erinevat konkursil osalevat sama valmistaja veini või siidrit.

4.Iga erineva veini või siidri (mitte pudeli) kohta peab kastis leiduma eraldi ümbrik, mis sisaldab täpsemat informatsiooni joogi enda ja selle valmistaja kohta (nimi, aadress, meiliaadress, telefoninumber). Ümbrikul peab olema sama nimi, mis pudelil.

5.Konkursil osalemiseks vajalik pangaülekannet tõendav dokument. Iga osalev vein (mitte iga üksik pudel, vaid konkreetne vein või siider) maksab 10 eurot.

Ülekande andmed: OÜ Veinivilla  Swedbank a/a EE462200221049269209 Selgitus: Konkurss, Nimi, 1 (2-n) veini osavõtt.

Pangaülekande võib saata ka aadressil info@veinivilla.ee. Võistlema pääsevad ainult veinid ja siidrid, mille eest on tasutud osalustasu.

Eelvoorus osalevad kõik korrektselt vormistatud veinid ja siidrid. Eelvoorudes, mis toimuvad aprillis ja mais, viiakse läbi pimedegustatsioon vastavalt pudelil leiduvale infole. Konkursi žüriisse kuuluvad nii veiniasjatundjad kui mitteprofessionaalid, kes valivad välja finaali pääsenud veinid ja siidrid.  Finaalvooru jõudmisest antakse igale veini- ja siidrimeistrile eraldi teada. Samuti saab iga pruulmeister hiljem spetsiaalsest hindamiskeskkonnast lugeda žürii arvustusi oma veinide ja siidrite kohta.

 

Pappkasti pakitud pudelid saata postiga: 

 OÜ Veinivilla, nõudmiseni 

Nõmme  Postkontor 

Jaama 1,  Tallinn, 11621 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s