Miks rabarberivein tänavu nii popp on?

Vist on mu järjekindel rabarberiveini populariseerimine hakanud vilja kandma – pea iga päev vastan paarile-kolmele telefonikõnele, et kuidas ikka rabarberiveini teha. Ja spetsiaalseid rabarberiveini pärmipakke müüb Veinvilla nii mis mühiseb.

Usun, et põhjus on ühest küljest uudsuses – rabarberit kasvab kodus väga paljudel, sellest on harjutud tegema kooki, kisselli, mõnu usinam ka moosi ja kompotti. Aga vein on täitsa uus asi. Üks rabarberivein jõudis tänavu ka Maalehe ja Veinivilla äsjalõppenud koduveinikonkursi finaali ja oli kõigiti nauditav. Ka Marko Reikop Ringvaate saates kiitis rabarberiveini maitset ja oli meeldivalt üllatunud.

Kuidas kirjeldada rabarberiveini? Poolmagusaks timmituna on teda hea juua jahedana ja lihstalt kerge suveveinina. Maitse meenutab ühest küljest lapsepõlvest tuttavat rabarberimahla, mis on suhkruga  seisnud vartest välja meelitatud, teisest küljest on see  mõistagi kraadiga, hapet on piisavalt, et mitte muutuda liiga läilaks.

Igal juhul soovitan kõigil  proovida ise teha ja mine tea, võibolla peame tuleval aastal koduveinikonkursil tegema juba eraldi rabarberiveinide võistlusklassi.

Siia juurde aga  retseptid, mis on kirjas ka Veinivilla müüdava rabarberiveini stardipaki õpetusel:

Rabarber on üks esimesi veini tooraineid varakevadel. Veinilupja lisatakse rabarberiveinisse oblikhappe neutraliseerimiseks, see lisatakse kohe käärimise algul, kuid kui ununeb, võib lisada ka hiljem, käärimise käigus.

Suhkrukogused:  Lauaveinid (10-12%) 4-5 kg

Kanged veinid (16-17%) 6,5-7 kg

Käärimisaeg umbes 2-3 nädalat

 1. Pese ja koori rabarberivarred, kui soovid teha valget veini. Koorimata rabarberist tuleb kergelt roosakas vein. Lõika rabarberivarred paari cm pikkusteks, pane käärimisnõusse ja lisa ka muud toorained – maasikad, õunad vms, soovitatavalt kurnamiskotis. Kalla peale 5 liitrit u 70°C vett. Lahusta kott E1 (ensüümid) klaasitäies 50°C vees ja kalla käärimisnõusse. Jäta kõik kaane all seisma 1-2 tunniks.
 2. Sulata kogu suhkrukogus  (maksimaalselt 6,6 kg) 4 liitris kuumas vees ja kalla lahus käärimisnõusse.  Seejärel lisa külma või kuuma vett niipalju, et nõus oleks kokku 25 liitrit virret  temperatuuriga 25°C.
 3. Kalla kott nimega Kalkki (veinilubi) virde pinnale ja sega.
 4. Sega kott E2 (veinipärm ja toitesoolad) 1 dl 25-30°C vees.  Pärast 15 minutilist seismist kalla see käärimisnõusse ja sega.
 5. Sulge käärimisnõu vesilukuga varustatud kaanega ja täida vesilukk poolest saadik veega. Jäta nõu ühtlase soojusega  (22-25°C) ja tuuletõmbuseta paika käärima. Käärimisaeg sõltub kasutatud suhkrukogusest ja temperatuurist.
 6. Kui vein on lõpuni käärinud (mõõda hüdromeetriga), kurna välja rabarberisegu ja sifooni vein  põhjasademe pealt ära teise nõusse. Sega käärimise peataja E5 veinisse ja loksutamise teel  või veini ühest nõust teise kallates eemalda veinist süsihappegaas. Seejärel vala veinisse selitaja E6 (ränihape).
 7. Ühe päeva pärast  sega sisse selitaja E7 (kitosaan). Sega korralikult, sulge kaas ja jäta vein rahus selginema umbes nädalaks.
 8. Kui vein on selge, sifooni see puhtasse nõusse. Nüüd võid veini järelmaitsestada, kui tundub, et  vein maitseb liiga kuivalt.  Tee seda enne pudeldamist, kuid tea, etosa happest ja liiga intensiivsest maitsest pehmeneb aja jooksul. Kui vein maitseb lamedalt ja pole piisavalt happeline, võib lisada sidrunhapet. Juba mõnenädalane järelküpsemine parandab veini maitset märgatavalt.Veini võid villida pudelitesse või hoida neid 3-liitristes Bag-in-Boxides.
 9. Rabarberivein4 -6 kg rabarbereid

  1 kg õunu

  750 g rosinaid

  4,5 kg suhkrut

  Veinilupja 15 g
  Maasika-rabarberi vein

  3 kg koorimata rabarbereid

  4 kg maasikaid

  750 g rosinaid

  6 kg suhkrut

  Rabarberirose

  4 kg rabarbereid (koorimata)

  1 kg maasikaid

  750 g rosinaid

  4,5 kg suhkrut

16 thoughts on “Miks rabarberivein tänavu nii popp on?

 1. Tere.
  Kas saaks näpunäiteid kuidas teha veini ilma pärmistopi ja selgitajateta.
  Tahaks pärast veini väheke magusamaks teha ilma, ohuta, et pudelis uuesti käima hakkaks.

 2. Tulge Veinivilla koolitusele, praegu just on soodushinnaga võimalik soetada koolitus Deal24s, siis saate aru, miks ja milleks. Kui veini käärimist ei lõpetata ja hiljem jälle suhkrut lisatakse, hakkab vein uuesti käärima, sest siis on pärmil ju jälle, millest alkoholi toota, eks ole. Selitamiseks on palju võimalusi, sh külmas ruumis hoidmine, vahustatud munavalge meetod jne. Sellest kõigest koolitusel kolme tunni jooksul ka räägitakse, et veinitegija saaks aru, mida ja milleks teha.

 3. Rabarberiveinis kasutatav veinilubi on ju keemilises mõttes tavaline kaltsiumkarbonaat. Seega teoorias peaks ka korralikult pulbriks uhmerdatud munakoor sama töö ära tegema.

 4. Tere! Mul on 2 küsimust. Tegin selle retsepti järgi rabarberiveini, ainult sptesiaalse rabarberiveini pärmipaki asemel kasutasin Golden Wine pärmi stardipakki. Tegin koorimata rabarberitest ja esialgu tuli ilus heleroosa vein, aga kui lisasin käärimise peataja, kadus roosa värv ära ja muutus kollakaks. Miks nii juhtuda võis? Teine probleem on aga selles, et vein on nüüd nädala aega selginenud, aga ei ole selge 😦 On selline veidi hägune ja piimjas, ei paista läbi. Mis teha annaks?

 5. Käärimise peataja ise ei tohiks küll veini värvi muuta. Küll aga spetsiaalsed selitajad ränihape ja kitosaan, mis ka samas pakis kaasas olid, võivad võtta värvi heledamaks. Nädal aega veini selginemiseks võib veel natuke vähe olla. Tõsta vein jahedasse ruumi ja oota rahulikult muretsemata veel 2 nädalat. Vahepeal võid korra veel veini sademe pealt ära valada. Kui siis ka selgeks ei lähe, kirjuta uuesti.

 6. Tänud vastuse eest! Võib-olla oli see siis tõesti ränihape mis värvi muutis, igatahes muutus värv kohe silme all peale aine lisamist roosakast kollakaks. Aga ma siis ootan rahulikult veel, ehk ikka läheb vein selgeks.

 7. Tere!
  Kas see vastab tõele,et rabarberi veinis on väga palju sinihapet? Ja kustkohast saab osta tühje veinipudeleid kuhu vein villitakse? ma mõtlen neid 0,7-seid.Tänud vastuse eest.

 8. Ei, rabarberis on oblikhape 🙂 Ja seda saaan veini tegemiseks neutraliseerida spetsiaalse veinilubjaga, mida Veinivilla poes ka makse.

 9. Tere, mul on tegelikult suhteliselt sama mure kui Julial, nimelt proovin juba teist aastat teha rabarberirose’d ning kui algul tundubki, et tuleb kena roosaka tooniga vein, siis just käärimise peataja on see, mis võtab veinilt kogu roosa värvi ning tulemuseks on selline heleda õunaveini värvi vein. Kas kõik käärimise peatajad on põhimõtteliselt samadest ainetest või võib asi olla just selles, et tegu on Golden Wine komplektiga, kus nagu aidatakse saavutada head kuldset tooni? Mis teha, et ikka rose’d saada? Ilma käärimise peatajata vist ei saa muud veini kui täiesti lõpuni kääritatud kuiva, aga rose võiks olla pisut leebem ju?

 10. Ma proovisin ise eelmisel aastal teha ilma abiaineteta, samal põhjusel – et vaadata, mis värvist saab. Kolme kuu pärast, kui ta oli suures pudelis laagerdunud, et käärimine korralikult ära lõppeks, oli roosa vein muutunud sama valgeks kui lõpetajate ja selitajatega tehtu. See punane värviühend rabarberiveinis ei ole lihtsalt eriti püsiv. Ilma käärimise peatajata, jah, käärib lõpuks kogu suhkur alkoholiks ja tulemuseks on kuiv vein.

 11. Tere,
  mõtlesin proovida teha rabarbri-maasika vahuveini. Töö käigus tekkis järgmine küsimus : kuna käärimist lõpetada enne veini õlleankrusse panekut ei saa ja õlleankrusse lisan suhkru selleks, et mulli saada, siis kuidas ma saan vahuveinil korrigeerida magusust( kui ei taha päris kuiva vahuveini saada)?

 12. Tuleb leppida teadmisega, et kõiki asju koduselt, st mitte tööstuslikult, teha ei saagi. Magus vahuvein on üks nendest. Saate vaid vahetult enne joomist suhkrut lisada.

 13. Minu rabarberivein siiamaani hägune – homme saab 2 nädalat, kui viimase selitaja sisse segasin. Näeb välja valge ja hägune nagu lüpsikupesuvesi 😀 Võtsin liitri jagu ja panin pudelisse aeg-ajalt degusteerimise tarbeks. Kole maitsev ja iga päevaga läheb maitsvamaks, aga siiski huvitav kas kunagi selgeks ka peaks minema? Pole ka häda, kui ei lähe, selletagi läheb kaubaks.

  Küsiksin ka nende 3-liitriste karpide kohta. Kas see on korduvalt kasutatav? Kuidas nende täitmine käib, mingi spetsseade selleks või mis? Oleks mugav hoida, aga enne ostmist sooviks infot veidi.

 14. 3-liitrised pakid on jah, korduvkasutatavad ja mingit eriseadet nende täitmiseks vaja ei ole. Tuleb kork eest ära tõmmata ja sifooniga vedelik sisse lasta, ja kork peale tagasi. Hea oleks ka õhumull kotist välja lükata, ja ongi kogu kunst. Mis puutub veini selginemisse, siis hoidke seda endiselt nii jahedas kui saate ja ootaks veel paar nädalat.

 15. He-hee! Olen oodanud-vaadanud, aega on mööda läinud palju ja viimase pudeli põhi läheb käiku. On 1. mai. raberberivein ikka sama hägune, selginud pole absoluutselt. Kuid juurde on tulnud peen rabarberiaroom! Eelmisel sügisel seda kas polnud veel või ei löönud see soojema veini puhul välja.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s