Uutmoodi õunavein

Õunavein on üks levinumaid koduveine mitte ainult Eestis, vaid üle maailma, seda eelkõige tänu oma tegemise lihtsusele ja õunte kergele kättesaadavusele.

Kuidas teha vana ja tuttavat, aga miks mitte ka täitsa uut ja huvitavat õunaveini?

Tiina Kuuler,

Veinivilla perenaine

Mahl või õunad?

Iga õunaveinimeistri esimene põletav küsimus on – kus ma saaks oma ubinad mahlaks pressida? Hea uudis on see, et veiniteoks ei olegi tegelikult pressida vaja, võib kasutada ka viilutatud õunu. Aga saab jätkuvalt ka mahlaga veini teha, loomulikult.Viilutatud tehnoloogiast tuleb juttu pisut allpool.

Järgmine mureküsimus on, kuipalju suhkrut peaks lisama. Käärimise algul lisatud suhkur määrab ära ainult selle, kui kange vein tuleb. Siinkohal abiks väike tabel:

Retseptid 25 liitrile

Mahe vein – 10-11° Kange vein 12-16° Kange vein mahlast
Õunu 5-6 kg Õunu 7-9 kg Õunamahla 12 liitrit
Suhkrut 4,5 kg Suhkrut 6-7 kg Suhkrut

5 kg

Kui soovitakse magusamat veini saada, siis tuleb suhkrut lisada hiljem pärast käärimise lõpetaja lisamist ja enne pudelitesse villimist.

Mahlast (loomulikult puhtast, värskest, mitte säilitusainetega poemahlast) veinitegu on lihtne ja loogiline: mahlasse tuleb lisada soovitud kogus suhkrut ja vett niipalju, et 25 liitrit täis saaks.  Veinipärm sisse, käärib mõned nädalad, seejärel kallata sademe pealt ära, lisada käärimise peatajad ja selitajad. Selgeks muutnud vein villida pudelitesse.

Viilutatud õunad enne veiniks saamist

Viilutamisega on mässamist pisut rohkem, aga see-eest jääb ära mure, kas naabri-Kusti lubab oma mahlapressi kasutada, kas ta on lubatud päeval kodus ja kuidas talle nähtud vaeva eest tasuda. Niisiis: viiluta õunad, lõigates välja südamikud ja seemned. Pane laia suuga käärimisnõusse (spetsiaalsed plastikust käärimistünnid on selle jaoks parimad, kitsast pudelisuust õunatükkide sisselükkamine ja väljaõngimine on tükk tööd) ja kalla peale kogu sulatatud suhkur. Nüüd lisa vett nii, et ilma õunatükke arvestamata on vedelikku 24 liitrit. Müügilt võib leida ka spetsiaalset õunaveinipärmi, kus on kaasas vajalikud lisaained – veini-sidrunhape ja bentoniit (spetsiaalne savi, mis õunaveini hõljumi kinni püüab ja veini selgeks ja läbipaistvaks jätab) – need peab kohe algul sisse lisama. Siis tuleb lisada ensüümid, toitesoolad ja veinipärm ning jätta vein käärima.

Kuna õunaviilud kerkivad pinnale, tuleks nädala jooksul päevas paar korda tünni raputada või segada, et alumised õunaviilud ülemistega koha vahetaksid. Viilud võivad veinisse jääda kogu käärimise ajaks. Käärimise lõppedes, mis toimub mõne nädala pärast, tuleb vein õunatükkide, surnud pärmi ja põhja vajunud bentoniidi pealt teise nõusse valada ning edasine veini käärimise lõpetamine toimub juba tavalist rada pidi.

Ise just lõpetasin eelmisel nädalal selle tehnoloogia järgi tehtud veini Valgest Klaarist, mis muidu ei ole ju teab mis hea mahlaõun. Välja tuli väga äratuntavalt puhas Klaari maitse ja tubli 13 kraadi alkoholi, ainult värv on väga hele.

Kuidas igavat õunaveini huvitavamaks teha?

Justnimelt õunaveiniga on hea ja julge eksperimenteerida, sest tavaliselt on seda palju käes.

Pihlakate ja punasesõstramahlaga õunavein:

(25 liitrile)

11 kg õunu
0, 5 kg pihlakaid (veinisse lisa purustatult)
1 liiter punasesõstramahla
12 liitrit vett
6 kg suhkrut
Veinipärmi, ensüüme, toitesoolasid

Äkiline õunavein

(10 liitrile)

5,5 kg õunu

450 g hakitud rosinaid

900 g suhkrut

3,5 liitrit vett

30 g nelki

2 kaneelipulka, tükkideks murtuna

30 g riivitud ingverijuurt

Veinipärmi, ensüüme, toitesoolasid

Aga vahuvein?

Vahuveinigi on hea kodus just õunaveinist teha, eriti kui peale veinivalmistamise nõude on nurgas seismas ka õlleankur. Selleks tuleb eelnevalt valmis teha õunavein, kuid mitte lisada lõpus käärimise peatajaid. Kui vein on selgeks vajunud, tuleb ta sademe pealt ära valada ja panna õlleankrusse. Iga 10 liitri kohta lisada 0,6 kg suhkrut, mis on eelnevalt veinis lahustatud, ja seejärel sulgeda õlleankur. Ankrus algab uus käärimine, tekkiv süsihappegaas lahustub veinis ja ongi vahuvein kodusel moel käes. Selleks kulub umbes paar nädalat. Arvestades seda, et hilisem käärimine lisab veinile kangust veel paar kraadi, võiks esimese käärimise tulemusena tekkiva veini teha lahjema. Seda saab reguleerida suhkru kogusega.

Mõnusat õuna-aastat ja ärge unustage Maalehe koduveinikonkursi jaoks mõnda veini kõrvale panna, et järgmise aasta alguses saaks konkursi jaoks kohe kohale saata!

Maaleht, Targu Talita sept 2010

26 thoughts on “Uutmoodi õunavein

 1. Põhimõtteliselt jah kohe alguses koos suhkruga, juhul kui teete mahlast ja vahepeal ära kurnamist ei tee. Kui teete mingitest marjadest, mida vahepeal välja kurnate, siis võiks maitseained pigem hiljem lisada, et nad pikemalt veinile maitset annaksid.

 2. Kui harva peab vein mulksuma, et ma võiks lõpetaja sisse panna ja olla kindel, et ta on käimise lõpetanud? Panin õunamahlast veinid käima kaks ja pool nädalat tagasi ja praegu üks mulksub kuskil 11 sek tagant ja teine õuna-aroonia vein kuskil 8 sek tagant.

 3. Asi ei ole otseselt selle, kui harva mulksub, vaid kui palju sinna suhkrut alles on jäänud. Mõõtke hüdromeetriga ära, kui näit on nulli ü,ber, ongi paras aeg lõpetada. Kui hüdromeetrit ei ole, siis maitske veini – kui on hapu, siis järelikult on kogu suhkur alkoholiks ära kääritatud.

 4. Saan ma õigesti aru, et peale 1-2 nädalast õunte leotamist tuleb vein läbi kurnata ja pudelisse mulksuma panna? Kui nii, siis kas vein peaks kohe mulksuma hakkama või võtab see mõne päeva aega? Tegin niimodi aga miskipärast ei hakka mulksumine pihta, kuigi vein ise käärib pudelis. Hetkel kurnamisest möödas ca 24 tundi.

 5. Selle aja sees võinuks käärimine küll juba pihta hakata. Segage, liigutage veini, et põhjasade üles kerkiks. Kontrollige, et veinil ei oleks liiga külm – vähemalt 18 kraadi võiks olla. Ja samuti kontrollige, kas kaas/kork on õhukindlalt kinni, ega käbi ei lase.

 6. Panin 25 liitrisesse nõusse umbes 9 kg puhastatud õunaviile, 0,5 kg põldmarju, 4 kg suhkrut ja vett mahtus napilt 14 liitrit? Kas veini tulebki ainult ~16 liitrit või peaksin pärast õunte eemaldamist vett lisama?

 7. Jah, võiksite küll hiljem vett lisada, ainult et see vesi võiks siis olla keedetud ja maha jahutatud, mitte enam toores, nagu algul.

 8. Äsja 25 liitrit pressitud toor õunamahla, magusa poolne, pandud kääritajaga käärima. Muud lisatud pole või ikka suhkrut võiks ka?

 9. Kui tahate siidrit teha, siis pole suhkrut vaja. Kui tahate veini, siis peaks suhkrut juurde panema. Mis ma muud oskan sellise ebamäärase küsimise peale kosta 🙂

 10. Tere Koduvein 🙂
  Tarkus sai otsa.
  Kui teie poest ostetud pH- riba skaala näitab veinivirde pH numbriks 3, siis millise happesuse väärtuse ma sellest välja saab lugeda?
  Aitäh!

 11. Tere. Panin okt.lõpus õunaveini stardipaketiga veini käima. 3,5 ndl. pärast sai kurnatud, süsihappegaas väljutatud ja selitaja sisse. vein ei selginend.19 dets. panin uuesti selitaja sisse, kahjuks pole vein siiani selge. Ei mõista miks, kõik sai tehtud juhiste järgi. Tegin möödunud aastal 3 veini, isegi rabarbari veini sain ilusti selgeks ja nüüd viimast,

  õunaveini ei saa. oleksin väga tänulik Teie nõuannete eest.

 12. Tere, oma Koduveiniaabitsa viimases, kolmandas trükis olen kirjutanud pika lisapeatüki sellest, mida teha, kui vein ei lähe selgeks ja miks see nii on. Sealt saate pikemad nõuanded. Seni aga soovitan selitamiseks banaanitrikki: Kõik järgnev kehtib 25 liitri veini selitamise puhul.
  Ostke pool kilo banaane ja laske toas üliküpseks seista, nii et koorel juba pruunid plekid peal on. Koorige ja tükeldage banaanid, kallake üle 0,6 l veega, nii et nad vaevu kaetud on, ja siis keetke tasasel tulel 20-30 minutit. Laske maha jahtuda. Kurnake kogu vedelik välja, pigistage banaanimassi näiteks sõelal või kurnamiskotis, et võimalikult palju vedelikku välja saaks. Tekkinud kuiv mass visake ära või pange koogitaigna sisse, oma asi. Aga kättesaadud hall, pehmelt öeldes inetu väljanägemisega lödi kallake jahtunud peast oma häguse veini sisse: 100 ml 4,5 liitri veini kohta, seega 25 l veini jaoks 550 ml. Ime peaks sündima 3-4 päeva jooksul ja vein tulema selge ja sillerdav.

 13. Tere,õunavein on natuke hapukas.Mida soovitate panna juurde,et veini natuke magusamaks teha.
  Aga ma ei taha,et vein kangemaks läheb.Praegu on veini kangus 13 kraadi.
  Aitähh

 14. Tere, Kõigepealt tuleb veini käärimine peatada pastöriseerimisega või sulfitite lisamisega. Seejärel võib suhkrut juurde panna. Nii ei lähe uuesti käärima.

 15. Tere, olen täitsa hädas õunaveini käärimasaamisega. Virde tegin paradiisiõuntest: keetsin vähese veega mahla välja ja lisasin suhrut 5 kg; koguseks 26 liitrit. Lisasin 15g toitesoola ja pärmina kasutasin ühte punase veini akiivset pärmi. Hüdomeetri näit oli 85.
  Läks mühinal käima ja nii, et kogu vaba 8 liitrit anumaruumi oli vahtu täis ja ajas ülegi. Selline väga aktiivne co2 eraldus toimus 2 päeva ja seejärel vaikus, ei aitanud segamine ega muu. Lisasin siis tavalist veinipärmi ja ikka käima ei hakanud. Järgmiseks mõtteks oli, et äkki õhuruumi liiga palju – uputasin virdesse 3 liitrise veega täidetud purgi; õhtul laisalt mulksus ja järgmine päev jälle vaikus.
  Ei saa olla ka maha käinud, sest enne teistkordset pärmi lisamist näitas hüdromeeter 70.
  Palun abi, äkki oskate pakkuda nippi, mis võiks veel proovida.
  Möödunud aasta tegin testimiseks samast paradiisiõunast väikeses 5 -liitrises nõus veini ja selle kääritamisega polnud mingit probleemi ja nüüd täitsa hädas

 16. Keeruline jah. Vein jääb seisma järgnevatel põhjustel: toitesoolasid on vähe, hapet on vähe, kangus on juba liiga suur – alates 12% vol, pärm on liiga kaua olnud üle 28 c juures ja lihtsalt ära surnud, või vastupidi – toas on jahe , 16 c ja alla selle, ning pärm on uinunud. Siis aitab soojendamine. Muud ei tule nagu hetkel enam pähegi.

 17. Tänan vihje eest, lisasin 15g toitesoola ja virre läks uuesti käima
  Kuna anum toas kus püsivalt 22 – 23 siis pärmi uinumine oli välistatud ja paradiisiõuntes peaks ka piisavalt palju, isegi liiga palju, happesust olema

 18. Tere,mure selline,et veinile ei taha mull sisse tulla, tegin teie õpetuse järgi.Kas sellest oleks abi,kui võtan pudelid lahti ja lisan ühe teelusika täie suhkrut veel.

 19. Tere, Asi ei pruugi alati olla suhkru puudumises. Kui olete veini enne pudeldamist väga ära selitanud, siis võib hoopis pärmi puudu olla.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s